Аромаінгалятор (АІ)
Аромаінгалятор простий у конструкції та обігу, безпечний та призначений для профілактики та лікування в домашніх умовах захворювань верхніх дихальних шляхів, серцево-судинної, нервової, ендокринної та імунної систем організму, гармонізації психоемоційного стану людини, а також для ароматизації приміщень. Профілактика та лікування здійснюються шляхом природного вдиху ароматів ефірних олій або лікарських сумішей (що піддаються розпорошенню) через рот або ніс за бажаної температури. Глибина проникнення молекул лікувальної суміші у дихальні шляхи залежить від потужності вдиху. Силу дихальних рухів можна регулювати в процесі інгаляції. Ефірні олії та лікарські суміші визначає лікар залежно від захворювання з урахуванням індивідуальних протипоказань.
Завдяки своїй компактності, легкості та незалежності від зовнішніх джерел енергії, АІ можна використовувати вдома, у дорозі, на роботі, у подорожі. Під час процедури інгаляції не утворюється пара, що обпалює шкіру обличчя та слизову оболонку очей.
Підготовка АІ до інгаляції. Перед використанням промийте інгалятор гарячою водою. Якщо раніше інгалятор використовувався іншим користувачем, його необхідно прокип’ятити протягом 3-5 хвилин, висушити і дати охолонути. Через розтруб влити в інгалятор 1-2 мл лікарської суміші, рівень її повинен бути нижчим за початок великої камери. Якщо використовуються ефірні олії – достатньо 1-5 крапель на 2 мл води. Перед початком інгаляції, якщо необхідно, опустити апарат у ємність із гарячою водою (наприклад, у склянку). Після закінчення інгаляції злити лікарську суміш через розтруб. Ефірні олії можуть використовуватися до повного випаровування.
Стерилізація та чищення інгалятора проводиться шляхом кип’ятіння у воді, або шляхом миття та полоскання у спирті.
Інгаляція через рот: взяти мундштук до рота, зробити вдих через рот (всмоктуванням повітря з АІ), видих через ніс.
Інгаляція через ніс: спеціальну насадку приєднати до мундштука за допомогою перехідника. Вдихати через ніс, видихати через рот.
Тривалість інгаляції цими методами 5-7 хвилин кожні 3:00, якщо не було особливих призначень лікаря. При необхідності період між інгаляціями може бути скорочено до 1 години. Лікування не припиняти до повного одужання чи скасування інгаляцій лікарем. Інгаляції не слід проводити відразу після їди або фізичної напруги, необхідно почекати не менше 1-2 годин. Після інгаляції необхідно відпочити протягом 15-20 хвилин (30-40 хвилин в холодну пору року). Після інгаляції не слід напружувати голосові зв’язки і курити протягом 1-2 годин.
Для індивідуальної або сімейної аромапроцедури (профілактика ГРЗ): нижню частину АІ поміщають у склянку з гарячою водою (65-75) 0С. Через 20-25 хвилин кімната (об’ємом 18-20м3) наповнюється ароматом концентрації 1 мг/м3 повітря. У всіх способах вдихання повітря, напоєного ароматами, тривалість процедури 20-30 хвилин, курс 10-12 процедур. Повторення курсу за місяць.
Протипоказання щодо інгаляцій.
Ефірні олії та лікарські суміші визначає лікар залежно від захворювання відповідно до показань та протипоказань. При носових кровотечах не слід проводити процедуру аромаїнгаляції через ніс.
Під час експлуатації АІ, як будь-який виріб зі скла, потребує дбайливої експлуатації. Рекомендований для лікування дітей старше 3 років під наглядом дорослих.
Процедури проводяться відповідно до затверджених МОЗ України методичних рекомендацій «Застосування летких рослинних ароматичних речовин у профілактичних цілях», автори та укладачі: Є.С.Короленко, С.С.Солдатченко, О.Є.Єрьоменко, В.В.Миколаївський, М.І. . Говорун. Вид. Кримського Республіканського НДІ ім. І.М.Сєченова, м. Ялта, 1995р. Застосування та дозування ефірних олій та сумішей
Інгаляція та аромотерапія 3-4 краплі 50-60 м3
Лазня, сауна 3-4 краплі 50-60 м3
Ванна 3-6 крапель, температура 350С
Компреси 4-6 крапель на 50-200 мл гарячої води
Масаж 6-12 крапель на 50г олії
Чай та інші напої 1-2 краплі на 200 мл