Виномір побутовий

Виномір побутовий призначений для контролю процесу бродіння при приготуванні вина в домашніх умовах. Виномір вказує на необхідну кількість цукру у фруктовому соку і показує процентний вміст цукру і спирту в готовому вині (соку, що перебродив). Зверніть увагу, що приготування вина слід починати з 25% концентрації цукру у фруктовій суміші. В іншому випадку, виномір не може вказати точний кінцевий результат. І ще. Виномір не є вимірювальним приладом для вин, приготованих без використання (наприклад — заводських вин).

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ.

Діапазон показань:

за шкалою цукру, % сах.                                                    від 0 до 25

за шкалою спирту, % про.                                                  від 0 до 12

Ціна поділу шкали в діапазоні показань:

(Від 0 до 25) % сах. За шкалою сах.                                         1

(Від 0 до 12) % про. За шкалою спирту, % об.                        1

Межа основної допустимої похибки відповідає ціні розподілу шкали.

ПРИСТРІЙ І РОБОТА.

Виномір є скляним поплавцем, у верхній частині якого вміщена паперова шкала, розділена на дві частини, перша — проградуйована у відсотках цукру за масою (% сах), а друга — у відсотках спирту за об’ємом (% об). Шкала відображає графічну функціональну залежність кількісного вмісту цукру у виноматеріалі. Початок шкали відповідає початковій кількості цукру у фруктовому соку або суміші (фруктовий сік+цукровий сироп), яке задано технологічним процесом та нульовою кількістю спирту, а кінець шкали відповідає нульовій кількості цукру та 12% об. спирту в готовому вині (перебродиному соку), визначеному відомими методами при повному перетворенні цукру на спирт з урахуванням вмісту у виноматеріалі інших компонентів, крім цукру та спирту. Не дивуйтеся, що у воді виномір вказує 2 % цукру — в розрахунках врахована і закладена в конструкцію усереднена похибка, що має місце у зв’язку з наявністю у фруктовому соку різних сухих домішок.

Принцип роботи виномера ґрунтується на використанні закону Архімеда.

 

p3_3p3_3

Для вимірювання слід опустити виномір у фруктовий сік або суміш і дати можливість вільно плавати, не торкаючись стінок посудини (рис. 1).

До початку бродіння лінія зіткнення фруктового соку або суміші зі стрижнем виномера за шкалою «% сах» відповідає відсотковому вмісту цукру в рідині, а в процесі бродіння лінія зіткнення стрижня виномера з соком або сумішшю за шкалою «% про» відповідає процентному вмісту спирту, що утворився, а за шкалою «% сах.» — Відсоткового змісту цукру, не переробленого на спирт. Зняття показань проводиться по верхньому краю меніска (рис. 2) за температури рідини (20±2)°С.

ПРАКТИЧНІ ВІДОМОСТІ З ПРИГОТУВАННЯ ПЛОДОВО-ЯГІДНИХ ВИН.

Для приготування вина краще брати плоди, які легко віддають сік: виноград, смородину, сливу, аґрус та ін. Бажано використовувати свіжі, здорові та дозрілі плоди. Посуд для виготовлення вина має бути чистим, бажано зі скла, дерева, нержавіючої сталі.

Бродіння викликається за допомогою природних (диких) дріжджів, що є на поверхні плодів, тому сировину необхідно перебрати і при необхідності швидко обполоснути у воді.

При зупинці бродіння через нестачу природних дріжджів сусло додають (2-3) % закваски диких дріжджів, виготовлених в домашніх умовах. Для цього збирають стиглі ягоди ранніх культур — малину, білу смородину, роблять суміш (1 склянка води + ? склянки цукрового піску + 2 склянки немитих розім’ятих ягід). Суміш зливають у пляшку, збовтують і залишають у темне тепле місце. Через 3-4 дні проціджують через марлю та вживають замість селекційних дріжджів.

Закваска зберігається трохи більше 10 днів. Зазвичай її готують один раз на сезон, а надалі використовують осад (продукт бродіння вина). У сусло додають трохи більше 1 % осаду.

Шляхом пресування з плодів одержують сік. Фрукти, ягоди розминають тильною частиною кулака чи користуються пресами різних конструкцій. Не рекомендується подрібнювати насіння та кісточки, оскільки це може призвести до погіршення смаку вина. Отриманий сік разом з мезгою (сусло) виливають у ємність. Солодкі сорти винограду та яблук дозволяють отримати вино прямо із соку. В основному ж фрукти та ягоди мають у своєму складі невелику кількість цукру.

Вміст природного цукру на соку визначається з допомогою виномера. Невелика кількість отриманого соку відфільтрувати через марлю, виключивши з нього частинки мезги, влити в скляну ємність, потім занурити в ємність виномір. За шкалою «% сах» виноміру визначають відсотковий вміст цукру в соку. Якщо воно більше 25%, то сусло розбавляють водою, поки показання за шкалою «% сах» не досягнуть 25%. Якщо вміст цукру у віджатому соку низький. До нього, помішуючи, додають цукровий сироп.

(2 частини кип’яченої води + 1 частина цукру), поки виномір за шкалою «%сах» не покаже 25%.

Після того, як в ємність з мезгою додані у необхідній кількості вода і цукор, вона накривається марлею і стає на два-три дні в тепле місце, поки не спливає мезга — ознака бродіння. Потім сік відокремлюють від мезги, зливають у сулію, закривають водяним затвором і на 20-40 днів ставлять на дображивание при температурі 18-20°С. Водяний затвор може бути різної конструкції та конфігурації.

Його призначення:

— перешкоджати проникненню повітря, де відбувається спиртове бродіння та сприяти відведенню надлишкового тиску (двоокису вуглецю) з цієї ємності.

ПРИМІТКА.

Якщо Вам необхідний водяний затвор, Ви можете придбати або замовити в нашій фірмі.

Особу увагу зверніть на герметичність установки водяного затвору. Порушення герметичності призводить до погіршення смакових якостей та втрати міцності вина.

Для забезпечення герметичності місце з’єднання затвора з пробкою та пляшки з пробкою заливають воском. Можливе застосування для цього пластиліну. Потім затвор заливають воду до рівня вказаного на рис. 3.

p3_1

          За допомогою виноміру можливий контроль процесу бродіння, при якому кількість цукру в соку буде зменшуватися (див. за шкалою «% сах», а кількість спирту, що утворюється, буде збільшуватися (див. за шкалою «% об.») — це результат переробки цукру в спирт.

Ознакою закінчення бродіння є припинення бульбашок. Поява на дні пляшки дріжджового осаду та часткове освітлення вина.

Після закінчення бродіння молоде вино обережно зливають, не торкаючись дріжджовий осад, що утворився на дні і ставлять у темне місце на дозрівання при температурі (10-12) ° С на 2-4 місяці. У молодому вині ще може відбуватися тихе бродіння. У цьому випадку злите вино необхідно поставити під водяний затвор до припинення виділення бульбашок газу в затворі. Вино отримане за проведеною методикою матиме міцність 12% про.

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ.

Для збільшення міцності вина на градус необхідно на кожен літр вина додати 12 мл спирту. Для збільшення солодощі вина до нього додають цукровий сироп. У разі відновлення бродіння вино стає під водяним затвором, зупинити бродіння можна також шляхом додавання спирту. Орієнтовна класифікація вин.

* Сухе вино спирт — 8-12% про. Цукру — 0 %

* Напівсолодке вино спирт — 14-16%; цукор — 2-4%

* Кріплене вино спирт — 17-20% про. Цукор — 8-14%.